2008-12-06

 

wii-sleep

Przypadkiem trafiłem wczoraj na artykuł o Sleeptrackerze - zegarku, który śledzi fazy snu i ustala czas budzenia w optymalnym momencie. Zegarek ten wykrywa fazy na podstawie ruchliwości użytkownika. Fajny gadget.

I wtedy przypomniałem sobie, że mam wiimote, który ma akcelerometr, czyli właśnie wykrywacz ruchliwości. Chwyciłem za źródła, których używałem do liczenia pompek i przerobiłem je na monitor snów. Nic szczególnego, po prostu zapisuję czas i wskazania akcelerometru (tzn przyspieszenie w trzech osiach). Najwięcej problemów miałem z w miarę stabilnym montażem. Końcowy efekt widać na zdjęciu niżej. A do ciała przyczepiłem go tak jak na diagramie wyżej. Wybrałem klatę, ponieważ nigdy nie śpię na brzuchu (bo praktycznie go nie mam ;) ) i najmniej mi tam przeszkadzał. Do ciała przyczepiłem go oklejając się po prostu taśmą (zrywanie nie było przyjemne xD). Nie miałem problemów z okablowaniem, bo wiimote rozmawia z komputerem przez bluetooth.Położyłem się spać ok. 2:00. Niestety nie mogłem się przyzwyczaić do taśmy, którą chyba za mocno się ścisnąłem, i zanim zasnąłem wierciłem się prawie godzinę. Ale w końcu się udało, a oto wyniki:


Wykres jest, w dużym przybliżeniu, w jednostkach przyspieszenia ziemskiego. Czyli 1 na zielonym wykresie oznacza, że leżałem na plecach, 1 na czerwonym, że na prawym boku, a 1 na fioletowym, że stałem na nogach. Kontroler był przyczepiony pod małym kątem i miałem pod głową dużą poduszkę - chyba dlatego w osi Y zawsze jest minimalna grawitacja.

Widać wyraźnie moje wiercenie na początku (jak się przyjrzeć o 2:15 widać jak przyspieszenie w Y bardzo skoczyło, bo poszedłem do toalety). Czerwony wykres to przyspieszenie w osi X - czyli jak bardzo byłem przekręcony. Widać, że zawsze oscyluje w okolicach 1 lub -1. 1 oznacza, że byłem na prawym boku, a -1 na lewym. Ani razu nie leżałem na brzuchu, ale ok. 7:45 położyłem się na plecach i leżałem tak do 9:00. Wtedy na chwilę się obudziłem, ale walnąłem się na prawym boku i przespałem jeszcze 15 min.

Widać też fazy spokoju oraz kiedy się ruszałem. Nie wiem ile da się z tych danych wyciągnąć, ale może da się określić, gdzie są przejścia do kolejnych faz snu. Potrzebuję jednak więcej danych i wiedzy na ten temat. Poza tym muszę poprawić jakość montażu wiimote-ciało, bo jest bardzo niewygodny i niewykluczone, że wpływał na sen.

Pierwszym zastosowaniem jakie przychodzi mi do głowy byłoby dodanie widgeta do bloga, dzięki któremu, wchodząc rano, z pracy, na mojego bloga moglibyście śledzić, na który bok się właśnie przewracam ;).

Poza tym chciałbym spróbować napisać program, który automatycznie wykryje w jakiej fazie jestem - wydaje się, że jakieś sieci neuronowe mogą się bardzo przydać. Wtedy mógłbym eksperymentować z wybudzaniem z REMu tak by lepiej pamiętać sny. Jednak głównym zastosowaniem by było budzenie w takim momencie żebym czuł się najbardziej wypoczęty - bo często nie tylko długość snu wpływa na uczucie wyspania, ale też moment, w którym się budzimy.

Labels:


Komentarze:
o niczym innym nie marze, tylko o tym, zeby z pracy sledzic w ktorej fazie snu jestes...
 
masz bardzo nietypowe marzenie, ale da się zrobić. mógłbym nawet ustawić kamerę internetową, ale to by było raczej mało interesujące, bo w zimę zwykle śpię w nieatrakcyjnej, ciepłej piżamie i przykrywam się kołdrą z dodatkowym kocem.

dużo ciekawsze by było, gdybym włączał na noc mikrofon, bo podobno czasem gadam przez sen.
 
Post a Comment

<< Strona główna

Starsze posty dostępne w archiwum

This page is powered by Blogger. Isn't yours?