2009-02-16

 

Piwnice, Toruń i Kitt Peak, Arizona

Zrobiłem krótki film poklatkowy używając obrazów z kamer internetowych obserwatorium w Piwnicach, pod Toruniem. Napisałem krótki skrypt bashowy, który używając wget, ściągał jpega co 6 sekund. Obraz jest cienkiej jakości i nieostry, ale na filmie wygląda trochę lepiej. Na filmie antena wydaje się mniejsza niż jest rzeczywistości, a ma 32 metry średnicy, albo bardziej obrazowo: więcej niż rubinkowski 11-piętrowiec albo prawie trzy miejskie autobusy; jest całkiem spora. Więcej o teleskopie na oficjalnej stronie.


32m Radio telescope - time-lapse on Vimeo.
Muzyka: Aphex Twin - White Blur 1 (fragment)

Planowałem zrzucać obraz przez tydzień i wybrać najlepsze kąski, ale po jednym dniu kamera przestała wrzucać nowe zdjęcia (to ja zepsułem? ;)). Dopiero niedawno kamera odżyła. Poza tym ciągle było szaro, buro. Na szczęście dziś było czyste niebo i dzięki temu udało mi się uchwycić trochę ruchu chmur i światło zachodzącego słońca.

Nie miałem za to problemów z dobrą pogodą ściągając obraz z kompleksu teleskopów obserwatorium Kitt Peak w Arizonie (tam zawsze jest świetne niebo):


Kitt Peak National Observatory - Time-lapse on Vimeo.
Muzyka: Kevin Shields - Lost in Translation OST - Ikebana (fragment)

Można też zobaczyć to miejsce w Google Street View i Google Maps.

Ściągałem jeszcze obraz z innych obserwatoriów, ale przez większość czasu anteny były mało ruchliwe, miały w tle brzydką pogodę - mało się działo. Będę musiał spróbować za kilka miesięcy.

Wiem, że nie jest to nic bardzo wyszukanego, bo wiele obserwatoriów udostępnia zapisy time-lapsów z każdego dnia i umieszcza na stronie automatycznie. Ale takie Piwnice na przykład nie udostępniają, a na widoku z kamery na żywo ruch prawie nie jest widoczny, bo za wolny. Poza tym fascynuję się tym jak dzisiaj można robić takie rzeczy tylko przez pisanie skryptów i podawanie odpowiednich linków do miejsc z całego świata, siedząc cały czas w bloku, gdzieś na osiedlu w Toruniu.

Komentarze:
Super!! kiedys na jakims kanale informacyjnym mieli pod koniec dnia takie minutowe zajawki z kamery w jakims znanym miejscu na swiecie (codziennie innym), do tego dawali podklad "Offshore" Chicane, ale nigdzie teraz nie moge tego znalezc :(
 
ciekawe;)
pozdrawiam
 
Post a Comment

<< Strona główna

Starsze posty dostępne w archiwum

This page is powered by Blogger. Isn't yours?