2008-09-07

 

Two-tap

"Two-tap" - tak nazwałem ten system, bo wprowadzenie każdego znaku wymaga dokładnie dwóch kliknięć (a nie jak w multi-tap 1, 2, 3 lub więcej).

Cyfry ustawiłem tak żeby drugie kliknięcie odpowiadało cyfrze na klawiaturze (poza zerem, które jest podwójnym kliknięciem "2"). Litery są tak rozłożone, że w każdym boksie jest wycinek alfabetu (co ułatwia naukę), a boksy ustawione są w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Samogłoski są w "rogach" (poza "y", ale może to zmienie) i tak jak zero wymagają podwójnego kliknięcia (są najszybsze; np. litera "a" to "11", "e" to "44"). Dodatkowo Enter to "99". Spacja jest osobna i wymaga jednego kliknięcia "0" - tak jak typowa spacja w nokiach. Spółgłoski są tak umieszczone żeby zmaksymalizować użycie obydwu kciuków i żeby dało się je wklikać możliwie szybko (np. żeby wprowadzić "t" klikam prawym kciukiem "6", a potem lewym "4" - dzięki takiemu umieszczeniu mogę lewy kciuk przygotować jednocześnie z prawym i dwa niby osobne kliknięcia stają się pojedynczym symbolem: względnym rozmieszczeniem kciuków). Wyjątkiem jest "w". Na zdjęciu "n" jest umieszczone wbrew zasady, bardzo niewygodnie i już to poprawiłem. Pozostałe znaki - a dostępne są wszystkie znaki z klawiatury - rozmieszczone są w miarę możliwości wygodnie. Najmniej wygodne, na razie wolne pozycje być może wykorzystam na specjalne funkcje lub "znaki narodowe".. Duże litery są włączane i (półautomatycznie) wyłączane tak jak w multi-tap czy T9.

Najwięcej wątpliwości mam z umieszczeniem nawiasów, z których każdy rodzaj jest często używany podczas programowania. Niemal wszystkie są rozmieszczone z jakimś pomysłem w głowie: przy każdym mam na uwadze to, że jest nawias otwierający i odpowiadający mu zamykający - staram się rozmieszczać je tak by z jednej strony sekwencje ich wklikiwania były podobne i łatwe do zapamiętania, a z drugiej strony, żeby się nie myliły. Myślę, że w praktyce wyjdzie dopiero, które warianty są znośne. Najbardziej lubię zwykłe nawiasy - sekwencje "12" i "21" są symetryczne jak same symbole i ich rola, ale mogą się mylić.

Generalnie ponieważ testowałem na razie różne rozkłady to nie nauczyłem się, żadnego dostatecznie dobrze (co chwile wprowadzałem zmiany). Ten na zdjęciu to aktualny stan i po używaniu go ok. 30 min tekst pisałem na oko równie szybko jak multi-tapem, z którego korzystam od lat (zamiennie z T9). W przypadku tekstów programów lub źródeł html two-tap jest bez porównania szybszy, bo wprowadzanie większości "specjalnych" znaków, a w szczególności nawiasów, wymaga tylko dwóch kliknięć w porównaniu do bardzo wielu (niepewnych) ruchów, które trzeba wykonać przy multi-tapie.

Edytora jednak ciągle nie udostępniam, bo nie jestem z niego zadowolony. Co prawda wszystko zdaje się działać, ale jest bardzo nieoptymalny i sporo mu brakuje; w szczególności nie ma zawijania wierszy (jest tylko poziomy scroll podążający za kursorem), a na tak małym ekranie według mnie to jest konieczność. Co prawda jest już dosyć wygodny copy, cut, paste, go-to, find, ale ciągle niewygodnie mi się porusza po tekście. Są też niedociągnięcia przy rysowaniu.

Jeżeli ktoś ma pomysły co by tu zmienić/poprawić... będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

---
UPDATE: Ależ tu było błędów ort.! Podziękowania dla Anki za zwrócenie uwagi. Nie wiem dlaczego mi ich nie podkreśliło jak pisałem :/...
Przy okazji to: Tak, wieeem... wcale nie mam dysortografii, nic takiego nie istnieje - po prostu jestem leniwy, za mało czytam i się nie staram - jaaaasne - dzięki za pomoc i zrozumienie, so long and thanks for all the fish

Komentarze:
a wiesz, ja smsy pisze tak:

D - raz naciskam klawisz 3 prawym kciukiem
U - 2 razy naciskam klawisz 8 prawym kciukiem
P - raz naciskam klawisz 7 lewym kciukiem
A - raz naciskam klawisz 2 prawym kciukiem

;p
 
czy przez to twój prawy kciuk jest cztery razy silniejszy od lewego?
 
przygotowałem ćwiczenie wyrównawcze dla twojego kciuka - po każdym smsie powtarzaj 3 razy: animacja
 
no prawy kciuk zdecydowanie jest bardziej wyćwiczony, ale od dzisiaj zacznę też i lewy pobudzać do większej aktywności dzięki trenigowi Twojego autorstwa - kto wie, może kiedyś mi się przyda?
 
update:
OMG tym bardziej mnie przerarza, rze ja rzadnego niewidzialam!
 
Post a Comment

<< Strona główna

Starsze posty dostępne w archiwum

This page is powered by Blogger. Isn't yours?