2007-09-07

 

paradoks wyboru

Od dawna chcialem wrzucić tu jakiś wykład ze strony ted.com, żeby zachęcić do przejrzenia tej strony. Obejrzałem już chyba wszystkie filmiki - a jest ich prawie 150 i ciągle przybywa. Chcę się nimi podzielić, bo niektóre bardzo zmieniły sposób w jaki patrzę na świat, a to jest bardzo przyjemne uczucie. TED (Technology Entertainment Design) to jest coroczna konferencja, na którą zapraszani są bardzo różni, wielcy ludzie (naukowcy, artyści, politycy, ...). Każdy z nich ma w kilkanaście minut przekazać to co uważa za wartościowe (w przyjemny i zrozumiały sposób).

Chociaż zacząłem to oglądać już dawno temu, to nie wiedziałem co wybrać, bo chciałem oczywiście najlepszy, ale dużo jest naprawdę świetnych. Mogłem wrzucić kilka, ale skoro każdy filmik ma po ok. 20min i wrzuciłbym na przykład trzy to nikt nie poświęciłby 60min, ale jednocześnie nie wiedziałby, który obejrzeć i prawie nikt nie obejrzałby żadnego. W końcu nic nie wybierałem i odłożyłem to na później. I właśnie o tym opowiada załączony poniżej filmik: duży wybór często nas przytłacza i powoduje, że wcale nic nie wybieramy - w tej chwili to dotyczy naszego całego życia, dlatego myślę, że dobrze gdyby każdy to sobie uświadomił.

"The paradox of choice":


Załączony filmik uznałem za najodpowiedniejszy, ale mi osobiście najbardziej podpasował Ken Robinson, który opowiada o tym, że szkoła zabija kreatywność oraz genialny pokaz Hansa Roslinga o metodach wyświetlania statystyk (niesamowite!), łącznie z jego drugim wykładem z tego roku.

Komentarze: Post a Comment

<< Strona główna

Starsze posty dostępne w archiwum

This page is powered by Blogger. Isn't yours?